Praha – Košice – Mezőkövesd

08.-12.03.2023

Je streda a my vyrážame smerom na Košice. Potrebovali sme si doma poriešiť nejaký ten úrad, niečo na spôsob nových dokladov a keďže byť na rodnej hrude príliš veľa dní v kuse sa nedá – termálna zastávka bola tým najprirodzenejším vyústením.

Cesta nám ubiehala nie úplne dobre. Doma sme boli až po polnoci, pocitovo to bola veľmi dlhá cesta.

Dva dni na „home-office“ ubehli ako nič, spestrené vychádzkou do centra (odkedy bývame na Roľníckej, cesty do centra sú pravidelne na programe). Veľmi príjemné. Ale už som sa aj tešila na sobotné ráno, ktoré nakoniec prišlo a bolo naplnené klasikou – voda do nádrže, chladničku naplniť, všetko pozatvárať, nech to nelieta, nasadnúť a vyraziť…..

Mezőkövesd… malé maďarské mestečko v ktorom sme boli už príliš veľakrát na spočítanie, ale vždy sme sa tam tešili. Voda je z akýchsi sopečných káps, takže okolo vás v mliečnej bielej vode smrdiacej sírou plave popolček. Už sa nemôžeme dočkať. Zaparkujeme to priamo pred hlavným vchodom na verejnom parkovisku. To sa nepýši vlastne ničím výnimočným, okrem rovnej plochy a verejných záchodov, ktoré prídu vždy vhod (zatvárajú ich síce na noc, ale až niekedy okolo 22.00, dovtedy času dosť). Spanie na parkovisku nie je úplne pre slabé povahy- vždy treba počítať minimálne so stretajúcou sa omladinou, ktorá málokedy býva potichu. My sa ale nebojíme, lebo máme spoločnosť 🙂

Aby som to skrátila – termály tam stoja za návštevu a deň sme naplnili komplet kúpeľným programom – pečená rybka (hekk), koláčik (tekercs), teplá voda. Viac nám nebolo treba. Nevýhoda ak nespíte v kempe, ktorý je s priamym vstupom do kúpeľov je jediná – nemôžete si ísť popoludní pospať do auta, ale musíte sa uspokojiť s lehátkami – v tom lepšom prípade v odpočivárni, v tom horšom pri bazéne. Tentokrát teda popoludňajšia siesta nebola.

Večer sme sa ešte šli poprechádzať po okolí, ale je to tam mimo letnú sezónu celkom pusté a nie je na čo pozerať, ani kde by človek posedel. Vraciame sa teda do auta na ďalšiu noc na parkovisku a v nedeľu ráno smerujeme späť do Prahy.

Počasie bolo kapitolou samou pre seba – oficiálny orkán, dážď a sneh, stále si zvykáme.

https://zsory-furdo.hu