Minipivovar na obzore
20.-21.04.2024
Vraveli sme si, že kežďe Leo si už dva celé týždne lelkuje na parkovisku, nebude od veci ho prebrať k životu a vyviezť sa na výlet. Len kam má človek ísť, keď prepoveď počasia je taká všelijaká a nápady nie sú. Ona to vôbec nie je sranda vymýšľať na každý výjazd nový cieľ.
Ale tento sa nám podaril dokonale. Našim cieľom bolo Peklo a cestou k nemu nám stál Knížecí pivovar v obci Plasy. Neviem ako vy, ale ja som o ňom nikdy nepočula. O to väčšie bolo moje prekvapenie a úžas, keď sme dorazili na miesto.
Mestečko je vystavané okolo bývalého kláštora, ktorý je obrovský. Vedľa neho susedí bývalá továreň, ktorá dnes slúži ako stavebné múzeum. Aj vďaka tomu je hneď vedľa rozsiahle parkovisko, na ktorom sme sa udomácnili.
Naše prvé kroky mierili do Pekla, ale len takého lokálneho charakteru 🙂 je to vlastne bývalý pionersky tábor slúžiaci na voľnočasové vyžitie, ktorý sa práve pripravuje na novú sezónu a tak sa všade natiera a opravuje. Úplne na fotku to nebolo no.

Prechádzka to bola nie úplne dlhá, ale o to príjemnejšia. A aj s vedomím „podaného výkonu“ sme si teda mohli dovoliť, bez výčitiek, navštíviť Knížecí pivovar a ochutnávať… Pivo mali veľmi dobré a jedlo rýdzo české. Nebolo nič, čo by sme vytkli.



V pivovare mali krásne zobrazenú históriu miesta – zvečnenú na stenách.


Na spánok sme sa ukladali nie za zvukou kvapiek dažďa narážajúcich na plechy, ale pozerajúc sa na páperie padajúce z mrakov. najskôr nejakí opozdilci, ktorí nepoznajú kalendár.



V nedeľu nás čakal program, na ktorý som sa preveľlmi tešila…. teda od momentu, keď sme zaparkovali. Stavebné múzeum. My sme ho vlastne len prebehli, ale môj skromný odhad je, že ak by som ho chcela prejsť naozaj poctivo, tak tam trčim aj 3 dni. Obsiahnuť 4 poschodia exponátov, len v hlavnej budove…. to sa nedá. Expozície ukazujú stavebníctvo od základov až po strechu a od dôb pokusov a omylov, až po dnešok. Venujú sa aj interiéru, aj exteriéru…. zachcelo sa mi tam vrátiť.
