2026-07-StaraKnizeciHut

Samota pri samote

20.-22.03.2026

Chceli sme kľud a ticho. A toho sa obvykle jeden dočká v pohraničných oblastiach, kde je to stále veľmi málo obývané.

Našli sme si krásny a nový stellplatz v obci Stará Knížecí Huť. Ešte sa na ňom priebežne pracuje, ale je tam všetko čo potrebujeme, aj to čo nepotrebujeme. Check-in večer pri príjazde prebehne pomocou samoobslužného stojana s platobným terminálom a my to zvládneme ľavou zadnou :).

Ráno sa zobúdzame za vehementného štebotania vtáctva a rozhliadame sa, kde to vôbec sme. Sme na samote. Najbližšie obydlie je na dohľad, ale bez svetla a bez pohybu. Pripravíme si teda kafíčko a raňajky a vyrazíme.

Putujeme pastvinami, pretkanými potôčikmi, jazierkami a pripomienkami na bývalé obydlia. Cestou sa zastavíme aj pri rozhľadni, ktorá vznikla z bývalej odposluchávacej vojenskej stanice a v tesnej blízkosti aj zbytky hraničného dvojitého plota s ostnatým drôtom.

Než sa pustíme „skratkou“ poľom k autu, míňame ešte pamätník obetiam Pochodu smrti, ktorý tadiaľ viedol a svoj koniec tu našlo 37 obetí.

Celkovo na konci dňa 17 kilometrov v nohách a stretli sme ani nie 10 ľudí.

Za to na stellplatzi stretávame nemeckú posádku a pani sa strašne pýta na sprchu a záchod… U nás teda nepochodili, lebo my sme nepotrebovali. Ale pani si zavolala na kontakt a v cuku letu boli sociálky otvorené :).

Veľmi sa nám tam páčilo a…. veď hej – iste sa vrátime…. 😛 Fajne bolo.

http://campingceskyles.cz/